شناخت مختصری از زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام

به مناسبت ۸ ربیع الاول؛ شهادت پیشوای یازدهم مسلمانان حضرت امام حسن عسکری(علیه السلام) (۲۶۰ ق)

حضرت امام حسن عسکری(علیه السلام) پس از بیست و هشت سال زندگی و شش سال امامت در هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری در شهر سامرا و به دست معتمد عباسی به شهادت رسید و در کنار مرقد مطهر پدر بزرگوار خویش مدفون گردید.

آن حضرت، همواره تحت نظر و در زندان های طاغوت های عصر خود بود و سرانجام با زهر جفا، شهید شد.

امام حسن عسکری(علیه السلام) با همه ی اختناق و محدودیت های زمان توانست به بهترین وجه و در حد امکان، فشردگی مبارزه درمقابل ستمگران و حکام جور را حفظ کرده و این نهضت نهفته را هدایت نماید.

آن حضرت، قطب دایره ی مبارزه بود و دیگران بر اطراف او دور می زدند.

دوست ودشمن می دانستند که امام و پیروانِ او، خلافت ناحقِّ عباسی را قبول ندارند و طرفدار حکومت واقعی و نجات دهنده ی اسلامند.

امام حسن عسکری، با وجود همه ی فشارهای دستگاهِ جور عباسی و کنترل ها و مراقبت های بی وقفه ی دولت مرکزی، یک سلسله فعالیت های سیاسی و اجتماعی و علمی در جهت حفظ اسلام و مبارزه با افکار ضداسلامی انجام داد که بدین گونه قابل ذکرند: کوشش های علمی در دفاع از آیین اسلام و ردّ اشکال ها و شُبهاتِ مخالفان و نیز تبیینِ اندیشه ی صحیح اسلامی؛ ایجاد شبکه ی ارتباطی با شیعیانِ مناطق مختلف از طریق تعیین نمایندگان و اعزام پیک ها و ارسال پیام ها؛ فعالیت های سِرّی سیاسی به رغم کنترل های حکومت عباسی؛ حمایت و پشتیبانی مالی از شیعیان، به ویژه یارانِ خاصِّ خود؛ تقویت و توجیه سیاسیِ رجال و عناصرِ مهمّ شیعه در برابر مشکلات؛ استفاده ی گسترده از آگاهی غیبی برای جلب منکران امامت و دلگرم کردن شیعیان؛ آماده سازی شیعیان برای دوران غیبت فرزند خود، امام مهدی (عج الله تعالی فرجه الشریف).

امام زمان علیه السلام در مورد پدر بزرگوارشان می فرماید: او نوری فروزان و ماهی درخشان بود که خداوند آنچه را نزد خود بود برای او برگزید. او راه و روش پدران بزرگوار خود را گام به گام دنبال کرد تا رحلت فرمود.

دکتر محمدی کارشناش مذهبی

Ravar Salam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

پیام تبریک مدیر آموزش و پرورش شهرستان راور به مناسبت سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف

ش آبان ۳ , ۱۳۹۹
به گزارش پایگاه خبری راورسلام؛ علیرضا بستان پیرا مدیر آموزش و پرورش شهرستان راور در پیامی سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را تبریک گفت. متن پیام به شرح زیر می باشد: بسمه تعالی حمد و سپاس خالق متعال را که اراده فرموده تا با […]