به مناسبت روز بزرگداشت “حسین بن عبداللَّه” معروف به “ابوعلی سینا” و روز پزشک

یک شهریور روز بزرگداشت “حسین بن عبداللَّه” معروف به “ابوعلی سینا” و روز پزشک:

ابوعلی حسین بن عبداللَّه بن حسین بن علی بن سینا ملقَّب به حجه الحق، معروف به شیخ الرییس، از حکمای بزرگ و علمای نامدار جهان و پزشکان اسلام است. شیخ الرییس در سوم ماه صفر سال ۳۷۰ هجری قمری در بلخ به دنیا آمد و از خردسالی به فراگیری علوم زمان پرداخت تا این که در جوانی، علامه دهر گردید. حجت الاسلام محمدی گفت:ابن سینا چنان در علم پیش رفت که استادان خود را استاد شد و عمرش به بیست نرسیده بود که به مطالعه علوم فلسفی همت گماشت. هرگاه مسأله ای از مسائل بر او مشکل می شد، با وضو به مسجد شهر می رفت و حلّ آن مسأله را از خداوند می خواست. ابوعلی سینا به سبب معالجه بیماری امیر نوح بن منصور سامانی، مقرب پادشاه گردید. شیخ از این فرصت استفاده کرد و به کتابخانه دربار راه یافت. در مدت عمر ابوعلی سینا، وقایع متعددی بر او گذشت که از وزارت تا زندان را در بر داشت.

شیخ به زبان های فارسی و عربی، تالیفات فراوان دارد که اشارات، شفا، حکمت عرشیه، قضا و قَدَر و لغهالعَرَب و ‌ از آن جمله اند.

سرانجام این دانشمند شهیر و فیلسوف کبیر در ۵۸ سالگی در همدان درگذشت و در همان شهر مدفون گردید. به پاسداشتِ این پزشک نامدار مسلمان، روز اول شهریور در جمهوری اسلامی ایران، روز پزشک نامگذاری شده است.
حجت الاسلام محمدی ضمن گرامیداشت روز پزشک و قدردانی از پزشکان و پرستاران زحمتکش خصوصا در راور حدیثی را در عظمت آن بیان کرد و گفت: پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: العِلمُ عِلمانِ: عِلمُ الأدیانِ و عِلمُ الأبدانِ
{علم دو گونه است: علم دین و علم بدن (پزشکی)}

کارشناس مذهبی، دکتر محمدی

انتهای پیام/

Ravar Salam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

دوم محرم سالروز ورود کاروان اباعبدالله الحسین (ع)به سرزمین کربلا

ش شهریور ۱ , ۱۳۹۹
دوم محرم الحرام سالروز ورود کاروان اباعبداللَّه الحسین (علیه السلام) به سرزمین کربلا (۶۱ ق): پس از آن که والی مدینه، امام حسین(علیه السلام) را برای بیعت با یزید تحت فشار قرار داد، آن حضرت به مکه رفت و پس از مدتی، در روز ترویه یعنی هشتم ذی حجّه ی […]