آغاز طرح واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در راور

به گزارش پایگاه خبری راور سلام، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان راور گفت: طرح واکسیناسیون تب برفکی در شهرستان راور برای ۹۵۰ دام سنگین آغاز شد.

دکتر علیرضا اسلامی با اشاره به اقدامات دامپزشکی این شهرستان در مبارزه با بیماری‌های دام اظهار داشت: یکی از برنامه‌های کنترل بیماری فو‌ق العاده مسری و خطرناک تب برفکی، علاوه بر لزوم رعایت مقررات بهداشتی قرنطینه‌ای، واکسیناسیون دوره‌‌‌ای جمعیت دامی است.

اسلامی گفت: در طول اجرای طرح واکسیناسیون تب برفکی بیش از ۹۵۰ راس دام سنگین شهرستان علیه بیماری تب برفکی واکسینه می‌شوند.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه پیشگیری بهتر و کم‌ هزینه‌تر از درمان بیماری‌ها است، لذا واکسیناسیون یکی از مؤثرترین راه‌های جلوگیری از بیماری در دام‌ها محسوب می‌شود به همین منظور دامداران ضمن رعایت اصول امنیت زیستی، از خرید و فروش، جابجایی و حمل و نقل غیرمجاز دام، تماس با دلالان دام و حضور در مناطق پر خطر و پرتراکم دام، یا گله‌های مبتلا به شدت خودداری کنند.

وی تصریح کرد: کاهش تولید شیر و یا قطع ناگهانی آن و سقط جنین در دام‌ها، مرگ و میر و تلفات بره‌ها و گوساله‌ها، قطع ناگهانی اشتهای دام به سبب ایجاد تاول‌های دهانی و عدم تمایل دام به خوردن خوراک و وقوع لنگش از جمله علائم بیماری ویروسی تب برفکی در جمعیت دامی است.

اسلامی تصریح کرد: یکی از وظایف ذاتی دامپزشکی، صیانت از سرمایه دامی کشور است و به این منظور اکیپ‌های فنی و عملیاتی دامپزشکی شهرستان راور به طور مستمر کار واکسیناسیون دام‌ها را انجام می‌دهند.

اسلامی تصریح کرد: همکاری دامداران با اکیپ‌های واکسیناسیون کمک زیادی به زیر پوشش قرار دادن جمعیت دامی شهرستان راور می‌کند.

Ravar Salam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

قمپز در کردن از کجا آماده است

ش مرداد ۴ , ۱۳۹۹
گاهی در محاوره روزمره عباراتی را می شنویم که معنی و تاریخچه آن را نمی‌دانیم. به عنوان مثال بارها شنیده‌ایم که «فلانی قمپوز در می‌کنه» یا «فلانی قمپوز در کرد.» قمپز در کردن از کجا آمده است؟ قمپوز در اصل «قپوز» بوده است که نام توپی است که عثمانی‌ها در […]